Demre/Hoyran


Myra (Demre)
her zaman Likya’nın en önemli şehirlerinden birisi olarak bilinir. En erken sikkeler M.Ö. 3. yüzyıla dayanır. Fakat şehrin  M.Ö. 5. yüzyılda kurulduğu tahmin edilmektedir. Roma egemenliği döneminde Myra’da şehirliler sivil projelere cömertçe para yardımında bulunmuşlardır. Saint Pol Roma’ya gitmek için Andriake Limanından hareket etmeden evvel, M.S. 6. yüzyılda şehri ziyaret etmiştir. Bizans döneminde Myra önemli bir idari ve dini  merkez olmuştur. Piskoposluk merkezi de olan Myra’da St. Nicholaus IV. yüzyıl başında Piskopos olarak görev yapmış; halka kendini sevdirmiş, inancı uğruna çok acılar çekmiştir. Myra o zamandan sonra Hıristiyan inancına mensup hacıların yolculukları sırasında konakladıkları merkezlerden biri olmuştur.  Bu açıdan Demre Hıristiyan dünyasının her zaman ilgisini çekmiştir. Her yıl 6 Aralık’ta Noel Baba etkinliklerini yapmak geleneksel hale gelmiştir.


Demre mutfağının en güzel yemeklerin öne çıkan sirsinda Zeytinyağlılar, taze otlar ve salatalardır.

Demre’de mevsiminin en taze balıklarını ve deniz ürünlerini tadabilirsiniz

Seçtikleriniz arasında özel havuzlarda yetiştirilen mavi yengeç olasına dikkat edin.

Demre-Çayağızı mevkii, çeşitli kafe ve çay bahçeleriyle yorgunluk atılıp dinlenenlerin tercih ettiği bir sahil bandı. St. Nikolaus Kilisesi çevresi, turist gruplarına yemek sunabilen restoranlarla çevrili, Simena'ya gidenler için sahil boyu da restoranların yoğun olduğu yerler. Ayran ve gözlemecilere her yerde olduğu gibi burada da adım başı rastlanıyor. Seracılığın gelişme gösterdiği bölgenin ortak özelliği; turfanda sebze ve meyvelerin yıl boyu bulunabilmesi. Hemen her yerde Finike'den getirilen portakalları yiyebilir ve portakal suyundan içebilirsiniz.

Genel Coğrafya ve Yeryüzü Şekilleri

Demre İlçesi, Akdeniz Bölgesinde Antalya İline bağlı 4.sınıf bir ilçedir. Antalya körfezinin batısında teke yarımadasının güneyinde bir yerleşim yeri olan Demre, doğusunda Finike İlçesi, batısında Kaş İlçesi, güneyinde ise Akdeniz ile sınırdır.


Üç tarafı dağlarla çevrili bulunan ilçenin kurulduğu arazi Demre Çayının getirmiş olduğu verimli alüvyonlu topraklardan meydana gelmiştir. Akdeniz ikliminin tipik karakteristik özelliklerinin görüldüğü Demre İlçesinde yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağmurlu geçer.

Barlar & Gece Hayatı


St Nicolaus (Noel Baba) ve Kilisesi:
Patara doğumlu St.Nicolaus M.S. 4.yy. ortasında yaşamıştır.Yardımseverliği ve mucizeler yaratarak hastaları iyileştirmesi ile ünlenmiştir.Başlangıçta sade bir rahip iken bu ünü nedeniyle aziz ilan edilmiştir. Kilisesi de bir hac merkezine dönüşmüştür.Bugünkü kilisenin ana öğesini M.S.5 yy.'a ait kilise yapısı oluşturur.

Kilisede bulunan lahitlerden hangisinin St.Nicolaus'a ait olduğu tartışmalıdır.St. Nicolaus'un ölüm günü olan 6 Aralıkta her yıl Noel Baba Kilisesi'nde "Noel Baba ve Dünya Barışına Çağrı" etkinlikleri düzenlenir.

Antalya`nın batısında Finike ile Kaş ilçeleri arasında yer alan Demre, Antalya`ya 147 km uzaklıkta. Bitmesini istemeyeceğiniz güzelliklerle dolu geniş asfalt yolla ulaşılan Demre`ye çam ağaçları arasından Kaş yönünden geliş ise bir başka keyif.

Otobüs yolculuğunu seçenler, Demre-Antalya arasında saat 20:00`ye kadar karşılıklı yapılan seferleri kullanabiliyorlar. Simena`ya gitmek üzere Çayağzı mevkiine Demre`den gelenler üç km yol katediyorlar. Burada bulunan Noel Baba-St. Nikolaus Kilisesi ziyaret edilebiliyor. Andriake kent kalıntıları çevresi, yarı batak ve yumuşak toprakla kaplı. Bu nedenle gezi için ağaçlık bölümü kullanabilirsiniz.