Kalkan


Günümüzden yaklaşık 3000 yıl önceki Likya Uygarlığı’nın yaşadığı ve sayısız kentler kurulmuş olan Antalya ile Fethiye arasındaki topraklarda bulunan beldemizde bu döneme ait şehir kalıntısı veya yerleşim görülmemektedir.

Kalkan’ın bundan 150 – 200 sene önce yakınında bulunan Meis isimli Yunan adasından gelen tüccarlar tarafından kurulduğuna inanılır. Tarih boyunca güvenilir bir liman olması sebebiyle Elmalı-Gömbe-Bezirgan yörelerinden gelen tarım ve orman ürünlerinin pazarlandığı ve yüklendiği bir liman olarak önemini korumuştur. Limana gelen mallar develer ile iç kesimlere (Elmalı, Xantos) taşınırdı. Kalkan deniz yolu ile gelen gemiler kömür, ipek, zeytinyağı, şarap, pamuk, hububat, susam, un,üzüm gibi ürünlerin ticaretinin yapıldığı bir liman’dı.

Kente ulaşım genelde karayolu ile sağlanmaktadır. Havayolu ulaşımları genelde Dalaman Havalimanı üzerinden yapılmaktadır. Antalya – Kalkan arası 214 km olup ticari ilişkiler daha yakın olan Fethiye (80 km) ile yapılmaktadır. Dalaman Havalimanı – KALKAN arası yol yeni yapılan tüneller ve yollar sayesinde 1,5 saat’e kadar düşmüştür.

2007 yılında faaliyete geçen Otogar’da İstanbul, Ankara ve İzmir için her gün otobüs bulmak mümkündür. Ulaştırma Yakın kentlerde, Patara ve Kaş gibi, minibüs tarafından verilir. Şehirde, taksi, kiralık araba yada scooter kiralayarak günlük kullanım için kullanabilirisiniz.

 Türkiye’nin güneybatı köşesinde bulunan Kalkan gün geçtikçe büyüyen bir Tatil şehri’dir. Türkiye’nin en önemli turizm şehiri olan ANTALYA ili sınırları içinde olup diğer bir turizm merkezi olan FETHİYE’ye de çok yakındır. Yokuşları ile ünlü Kalkan, küçük bir Yat Marina’sı etrafındaki dik yamaçlara yerleşmiş olan konumu sebebiyle her mekandan eşsiz bir manzara’ya sahiptir.

Kalkan villa tatil rehber manzara Günümüzden yaklaşık 3000 yıl bölgede kurulmuş ve Dünya’daki ilk demokrasi örneği ile yönetilen Likya Uygarlığı’nın yaşadığı ve sayısız kentler kurulmuş olan Antalya ile Fethiye arasındaki toprakların hemen hemen ortasında bulunan beldemizde bu döneme ait şehir kalıntısı veya yerleşim olmamasına rağmen yakın çevresinde bir sürü antik kent ve kalıntı bulunmaktadır. Fethiye’den Antalya’ya kadar süren 509 Km’lik Likya Yolunun üzerinde olan Kalkan, Fethiye’ye doğru PATARA, XANTHOS, LETOON, PINARA ve TLOS antik kentlerine , Antalya’ya doğru ise SIMENA ve MYRA antik kentlerine çok yakındır.Taze balık ve deniz ürünleri, yöreye ait başlıca yemeklerdendir.

Bunun yanında Zeytinyağlılar, soğuk mezeler ve tabiki karakovan bal ve pekmezi.

Kalkan Sıcak yazlar kurak ve sıcak kışları bol yağışlı ve ılık olması ile tipik bir Akdeniz iklimine sahiptir.

Deniz suyu sıcaklığı nadiren 16 °C’nin altında düşmektedir, bu yüzden yüzücüler ve dalış için yüzme sezonu 9 ay boyunca sürmektedir.

Yaz aylarında ortalama sıcaklık 35-40 °C ve kış aylarında ise 14-16 °C’dir. Kalkan Yılın ortalama 300 günü güneşli olan beldemiz İklimi ile yabancıların sağlıklı yaşam için tercih ettikleri bir yerdir.


Sular şehri SAKLIKENT, 8 Km içerilere kadar giden Kanyonu ile sıcak yaz günlerinde görülmesi gereken serin bir alternatiftir.

Beldemiz sınırları içinde olan Kaputaş Plajı altın sarısı kumları ile Türkiye’nin tanıtım filmlerinin vazgeçilmez öğesidir. Caretta kaplumbağalarının da üreme bölgesi ve 18 KM’lik Türkiye’nin en büyük, Avrupa’nın ise en büyük 2.büyük plajı olan PATARA PLAJI’da görülmesi gereken yerlerden biridir

Kaputaş Plajı

Kalkan’a 10 dakika mesafede olan, Kaş sahil yolu üzerinde bulunan kanyon ağzı plajıdır. Kaputaş plajı’na 187 basamak aşağı inerek ulaşabilirsiniz. Kanyon’dan gelen ve Yer altına inerek akmakta olan suyun deniz kıyısında kumlar arasından süzülmesi sonucu suyu genel olarak serin ve turkuaz rengindedir.


Patara Plajı ve Antik Kenti

Patara Plajı, Patara antik kenti yakınında bulunan ve bu bölgedeki en büyük ve güzel plajlardan biridir. Türkiye’deki kumsalların en uzunu ve en görkemlisidir. 18 km. uzunluğundaki kumsalın derinliği yer yer 200-300 metreye ulaşır. Kumu incedir. Deniz ise sığdır.