Kaş

 İnceboğaz Plajı

Çukurbağ Yarımadası yolunun en dar noktasında bulunan ve Bucak Denizine bakan bu koyda su sıcaklığı diğer plajlara göre daha yüksek olup su durgun ve dingindir. Özellikle sonbahar ve ilkbahar da yüzmek için idealdir. Plajın Meis adası tarafına bakan kısmında ise su biraz daha hareketli ve serindir.
Büyük Çakıl Plajı

Plaja Kaş merkezden kalkan minibüsler ile ulaşmak mümkündür. Kayalıklarından çıkan tatlı su kaynağıyla meşhurdur. Bu nedenle deniz suyu az tuzlu ve serindir. Yan yana sıralanmış 3-4 adet işletme makul fiyatlarıyla bütün gününüzü burada geçirmenize olanak verir. Hatta akşam yemeği için de tercih edilebilir.
 

Kaş'ta ta gece hayatı denince Kaş'ı diğer yerlerden ayrı tutmak gerekir. Zira, disko ve kulüp tarzı yerler arayan biriyseniz, doğru adreste olmadığınızı rahatlıkla belirtebiliriz. Ne mutlu ki Kaş'ta böyle bir şey yoktur. Neredeyse sabaha kadar süren gece hayatında , dinlemek istediğiniz müzik seçeneğine göre bir çok değişik seçenek bulunmaktadır. Dans etmek isteyenler için disko yok dedik ama dans etmek için bir çok mekan önerebiliriz. Eğer rock müzik dinlemek istiyorsanız, en eskisi meşhur Mavi Bar ve Red Point'dir.

Yaz boyunca Türkiye'nin tanıdığı isimleri, hatta dünyaca ünlü jazz müzisyenlerini Kaş'ta canlı olarak dinleyebilirsiniz. Eğer ben bir eski tüfeğim ve hala Pink Floyd'dan vazgeçmem derseniz, Hideaway doğru adres olacaktır.

Tüm bu seçeneklerin dışında içkinizi alıp, meydandaki duvarın üstünden bütün barları görebilir farklı müzikleri aynı anda dinleyerek kişisel barınızı oluşturup, keyifli sohbetlere dalabilirsiniz...


Likya'nın önemli kentlerinden olan Kaş, ilçeyi çevreleyen Antik Döneme ait kentler ve tarihsel değerlerle doyumsuz kültür seyahatleri;
Akdeniz'in derinlerde yarattığı heyecanları doruklarda hissettiren sualtı dalışları;
Nehirlerde yapılan macera dolu 'kano turları', ekolojik uyumun keşfedildiği 'doğa yürüyüşleri';
Derin ve karanlık mağaralara teknik donanımlı mağara dalışları;
Yüksek dağlardan turkuaz renkli suların manzarasına süzülen 'yamaç paraşütü';
Akdeniz'de değerli taşları andıran adalar ile çevreye yapılacak 'Mavi Yolculuk ve tekne turları;
Damak tadınıza uygun deniz ürünleri ve dağlarda yetişen kokulu otlarla tatlandırılan yöresel yemeklerden oluşan mönüsü;
Yüzlerce yılın mirası, el sanatlarının çeşit ve güzelliği;

Kaş'ın bağlı olduğu Antalya ve ilçelerine ait turizm merkezleri ile tabiat, tarih ve kültür zenginliğini, alternatif turizm imkanları ve çevresinde yer alan turizm merkezlerinden oluşan renkli yelpazesi' ile düşsel bir mekandır.

 


Her kesime hitap eden restoranları, lokantaları ve cafeleri bize çok alternatifli bir yelpaze sunuyor. Bir mekanda esas olan 3 şey vardır. Temizlik, güler yüz ve lezzet.

Akdeniz'in tipik mutfak yemekleri ünlüdür. Yörede, her mevsimde yetiştirilen taze tarım ürünleri, günlük olarak sunulmaktadır. Her türlü et yemekleri, deniz ürünleri ve balık çorbası meşhurdur.

Yörede Arıcılık ve Bagcılık gelişmiştir. Karakovan balı ve çam balı, pekmez alınabilecek ürünlerdir. Yörede bol yetişen keçiboynuzundan yapılan keçi boynuzu pekmezi yöreye özgüdür.

 

Yapmadan Dönme

- Çevredeki antik kentleri gezmeden,

- Tekne turu ile Üçağız Batık kenti görmeden,

- Yamaç paraşütü, su altı dalış yapmadan,

- El oyaları, 'Barak kilim' almadan,

- Karakovan Balı, keçi boynuzu pekmezi tatmadan,

- Cuma pazarına gitmeden,...      Dönmeyin.

 
Arkeolojik buluntularla kanıtlanan Habesos adı, antik kentin en eski adıdır. Antik kent tarihte Antiphellos ismi ile anılmıştır. Karia ve Likya Bölgeleri arasındaki bağlantıyı sağlayan yolların kesişme noktasında bulunan Antiphellos, aynı zamanda bir ticaret limanıdır. Makedonya Kralı Büyük İskender'in, Anadolu seferi sırasında, Krallığın egemenliği altına girmiştir. İskender'in genç yaşta ölümünden sonra bölge, Seleukoslar ile Ptolemaioslar arasında el değiştirmiştir.

Antik kent, Roma Dönemi'nde önem kazanmış ve Bizans Dönemi'nde Piskoposluk merkezi olmuştur. Bu dönemde Arap akınlarına uğramış daha sonra Anadolu Selçuklu topraklarına katılarak Andifli adını almıştır. Anadolu Selçuklu Devleti'nin yıkılmasını takiben Tekeoğulları Beyliği yönetimi ele geçirmiş ve Osmanlı Devleti ilçeyi Yıldırım Beyazıt zamanında topraklarına katmıştır.

Kaş’a büyük şehirlerden ulaşım konusunda pek çok alternatif var.

Havayolu ile:

Kaş Dalaman Havalimanına 140, Antalya havalimanına 200 km mesafededir.

Antalya Havalimanı için öncelikle belediye otobüsü ya da Havaş servisleri ile Antalya Otogarı’na gitmeniz gerekmektedir. Sonrasında ise buradan kalkan Midibüs veya minibüsler aracılığı ile yaklaşık 4 saatlik bir yolculukla Kaş’a varabilirsiniz.

Dalaman Havalimanı içinse yine Havaş servisleri ile Fethiye Otogarına gelmelisiniz. Ardından yine Minibüs ve Midibüsler aracılığı ile yaklaşık 2-2,5 saatlik bir yolculukla Kaş’a varabilirsiniz.